Project news
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Voting
Як Вам новий сайт?
Total 170 common:people_all_forms

Фейк — що це таке в інтернеті і в житті

Date: 24 жовтня 2022 о 10:13

Фейк — що це таке в інтернеті і в житті

 Ми всі звикли вживати і чути від інших слово «фейк», навіть не особливо переймаючись питанням що це таке і що буквально воно означає. Чому?

Зміст статті

Та тому що навіть з контексту, не звертаючись до Вікіпедії, можна зрозуміти, що таке фейк і що означає означає це якусь фальсифікацію, видавання одного за інше або, простіше кажучи, підробку. Саме цей сенс і закладений в прабатьків даного поширеного словечка — англійському слові fake (фальшивка, липа, підробка, крутійство, підроблення).

Фейк — це не тільки інтернет-термін

Бачите скільки в українській мові знайшлося для нього визначень (великий він все-таки) і це тільки іменники. Адже fake може використовуватися і в якості дієслова, тоді воно буде означати шахраювати, обжулівать, прикидатися, підробляти, фальсифікувати, прикидатися, фабрикувати і т.д.

На відміну від ІМХО це слово набуло поширення і в розмовній мові, бо має досить багато варіацій, як в реальному світі, так і в його онлайн варіації.

Наприклад, в «лихі дев’яності» багато хто з нас купували магнітофони «Панафонік» або спортивні костюми «Адібас». Це був справжнісінький фейк, коли фальсифікували брендовий одяг або товари.

Якщо перенестися в сучасність, яскравим прикладом можуть служити китайські Айфони, одяг і аксесуари нібито від відомих брендів, гаджети, ігрові приставки та інші популярні і модні речі, підробка яких здатна приносити прибуток.

Продукти харчування та медикаменти адже теж підробляють, а значить і тут без фейк не обійшлося. Маргарин замість масла, плацебо замість дорогих ліків … Що вже говорити про інтернет …

Хоча саме в інтернеті цей термін актуальний як ніде. Тут вам і фейковий акаунти на форумах або соціальних мережах, фейковие сайти для «вилову рибки в каламутній воді» (це так званий фішинг). І навіть таким областям, як поширення неліцензійної продукції і «сайти для дорослих» добре знайоме це слівце.

Дуже часто знімають відеоролики, які з чистою совістю можна віднести до підробки, але які збирають масу переглядів і навколо яких ведуться гарячі суперечки (правда це чи черговий фейк). Навіть фільми для дорослих не обійшов стороною цей термін — там голови персонажів замінюють на обличчя знаменитостей.

Ну, подібні приклади я викладати не буду, але один чудовий ролик все ж викладу, бо він наочно показує, як подібні речі реалізуються шляхом відеомонтажу (спритність рук і ніякого шахрайства) — прямо-таки розсип фейків:

Давайте стисло нагадаємо основні інкарнації слова fake, щоб твердо розуміти в майбутньому, що воно може означати в тому чи іншому контексті на просторах інтернету.

Що таке фейк в соціальних мережах (Вконтакте) або форумах

Давайте почнемо з фейкових акаунтів і подивимося, що це таке і як їх використовують звичайні люди і всілякі редиски (шахраї).

Є соціальна мережа Вконтакте. Там все чудово, є величезна армія користувачів, є можливість заробляти, а значить є інтерес і у шахраїв.

Одним із прикладів того, що ж таке фейк у Вконтакте може служити підроблений сайт, доменне ім’я якого близько за написанням до оригіналу, ну або хоча б закінчується звичними знаками.

Зовні такий сайт дуже важко відрізнити від оригіналу. Переходьте за посиланням, нічого не підозрюєте, а там … Також вам його можуть підсунути і через електронну пошту, наприклад, надіславши фейковое лист з повідомленням, що у вас в акаунті все погано і потрібно терміново все рятувати. Там же буде приведена і посилання на фейковий сайт з формою авторизації один в один схожою на Вконтакте.

Ви введете свої логін і пароль … Ну, далі ви і самі розумієте, що ваш обліковий запис стане розсилати спам, а вам доведеться довго і наполегливо відновлювати доступ до нього. Але це не єдиний приклад фейку у Вконтакте.

Досить часто спеціально створюється (Не крадуть, а саме створюється) фейковий аккаунт в Контакте. Найчастіше він нібито належить чарівній дівчині, яка готова на все, тільки б утримати вас на своїй сторінці, щоб ви за неї голосували, тим самим підвищуючи репутацію.

Це дозволяє даному фейковому аккаунту підніматися в результатах пошуку по цій соціальній мережі і, отже, буде рости відвідуваність у цієї сторінки. А що таке відвідуваність? При наявності реклами, яку можна буде там розміщувати, це живі гроші. І тим їх буде більше, чим більший даний фейк викликатиме інтерес у користувачів мережі (чоловічої статі, в основному, звичайно ж).

Є бездарні фейки у Вконтакте, які роблять «школярі» на коліні, а є серйозні хлопці, які платять дівчатам за фотосесcіі, ведуть переписку в личку, оновлюють сторінку, тобто створюють повну ілюзію реальності того, що відбувається. Такі аки живуть довго і щасливо, приносячи власникам вагомий дохід.

Але крім Вконтакте у нас же є й інші соціальні мережі. Все той же Твіттер, яким користуються практично всі. Що вам варто створити там аккаунт під ім’ям відомої людини, політика, знаменитості? Ну, в общем-то, адміністрація Твіттера, напевно, намагається цього не допускати, але фейки все одно пролазять, збирають величезні аудиторії і, напевно, непогано заробляють.

Але не грошима єдиними … Причиною створення fake-акаунтів може бути, наприклад, бан на будь-якому форумі або бажання підтримати себе ж в зав’язався суперечці шляхом перелогініванія і написання постів в свою підтримку. У правилах це, звичайно, забороняють, але мало хто їх читає і вважається з ними. Таких користувачів, що заходять не під своїми акамі, ще називають виртуалами або мульти.

Що таке шахрайство з використанням фейкових сайтів

Одним із способів використання фейків шахраями для обману, є підробка сайтів відомих компаній. І виманювання коштів через ці фейковий сайти під виглядом продає компанії.

Ось приклад: дзвонить «оператор кабельного телебачення та інтернет» на мобільний телефон абонента, звертаються на ім’я по батькові і повідомляють, що у нього на бонусному рахунку накопичилося 200 гривень бонусів. Далі пропонують включити цю суму в рахунок оплати наступного місяця за ТБ і інтернет. Але тому що загальна сума оплати за місяць становить 400 гривень, то потрібно 200 грн. доплатити і оплата за місяць буде закрита. Далі абоненту ПО СМС скидають посилання на сайт даного оператора послуг для оплати. Абонент переходить за цим посиланням на сайт — бачить сайт свого оператора і форму оплати. Здійснює платіж 200 грн. про який домовився з «нібито» співробітником даної компанії.

Насправді ж ніяких бонусів компанія надає послуги даному абоненту не нараховувала. А дзвонили даному абоненту шахраї, які під виглядом співробітника компанії оператора послуг змусили здійснити платіж на свій рахунок через фейковий САЙТ. Шахраї створюють точну копію сайту оператора послуг, з тією лише різницею, що реквізити в платіжній системі вказані їх, а не оператора. І ваші оплачені гроші йдуть в кишеню шахраям.

Здається, що сума зовсім невелика на яку обдурили абонента. І який сенс в обмані на таку маленьку суму? А ви уявіть, що шахраї можуть так обдзвонити і обдурити від 100 до 300 осіб в день. Сума не така вже й маленька виходить, чи не так? Вам так само цікаво напевно знати звідки шахраї могли дізнатися особистий номер телефону абонента і його ПІБ. У будь-якій організації може виявитися нечистий на руку працівник, який може продати наявну базу клієнтів. Так само бази можуть зламувати комп’ютерними шахраями фахівцями.

Що потрібно робити щоб не попастися на такий прийом шахраїв:

  • по-перше, якщо знаєте точну адресу веб сайту компанії перевірити кожну букву в назві домену і переконатися, що воно написано вірно, без додаткової літери або її відсутності.
  • по-друге, якщо вам подзвонили з подібною пропозицією від якоїсь компанії — відразу кладіть трубку і передзвонюйте за офіційними телефонами даної компанії і уточнюйте у фахівця інформацію з якої вам подзвонили.

Ще приклади фейку в інтернеті

Підробляють не тільки сайти соціальних мереж, щоб відвести дані користувачів. Набагато рентабельніше створювати fake копію ресурсів, звідки можна відвести грошики. Це, наприклад, різні системи електронних платежів, банків і подібних організацій. Даний метод має свою назву — фішинг або по-російськи рибалка.

Шахраї розставляють мережі або закидають вудку — створюють сайти з фейковий посиланнями або ведеться Емайл розсилка з підробленими повідомленнями і пропозиціями негайно зайти в свій аккаунт. Якщо у вас мало часу і вам ніколи вникати в сенс кожного прийшов до вас повідомлення, або дивитися на адресу сайту в адресному рядку при переході по посиланню, то ймовірність попастися на такий прийом у вас дуже висока.

Можу порадити одну превентивну міру, що допомагає в боротьбі з подібними фейкамі (підставами). Ніколи (чуєте — ніколи) не переходьте за посиланнями (з сайтів або з листів) на подібні ресурси, де у вас є те, що можна вкрасти. Що ж робити? Відкрийте закладки свого браузера і знайдіть потрібну. Такий перехід буде стовідсотково захищена від фейк. Однак, ми буваємо настільки замотані, що …

Іноді, підроблені сайти можуть і не мають на меті обібрати вас до нитки. Є так звані дорвеи (Дори), які дуже часто маскуються під форуми або відомі сервіси просто для того, щоб опинившись в звичному інтерфейсі ви не пішли відразу, а перейшли б на інший сайт або дочекалися автоматичного перекидання на нього, а власник дора отримав би свою копієчку.

Виглядати такий фейк може приблизно так:

Ще однією областю, де слово fake прижилося і викликає обурення у багатьох користувачів — це файлообмінні мережі. Цим словом називають «пустушки», які скачують тисячі користувачів по всьому світу, і не можуть зрозуміти, що це таке і навіщо було їх називати так само, як потрібна їм програма або фільм.

Є думка, що цим займаються агенти (представники) правовласників, щоб дискредитувати ті чи інші мережі в очах їх користувачів. З торент цей фокус не дуже-то і проходить (на відміну від ослика), та й швидкості інтернету зараз такі, що скачавши фейк користувач і не особливо засмутиться, що витратив кілька зайвих хвилин.

Інша справа, що замість смачної «нямки» вам можуть підсунути якогось трояна або чого ще дужче. Важко приписати це тим же агентам правовласників, але в наш час навряд чи хтось сильно здивується, дізнайся, що це все так і було насправді. Всі методи хороші, які приносять результат (коли користувачі за програмою або фільмом йдуть в магазин, нехай і віртуальний, а не в файлообмінні мережі).

Ну і, звичайно ж, підробляють і програми. Часто зустрічаються фейки Вебмані Кіпер Класик, а так же популярних онлайн месенджерів Icq, Jimm або Скайпу. У першому випадку шахраї крадуть пароль від кіпера і отримують доступ до вашого рахунку, в у другому — у вас просто відводять аккаунт.

По-любому, установка у себе на комп’ютері фейк справжньою програми — це дуже небезпечна справа, яке може закінчитися дуже навіть погано. Що ж робити, щоб уникнути підробок? Завантажувати даний софт тільки на офіційних сайтах.

Як їх знайти? Досить просто. Відкриваєте головну сторінку Яндекса або пошук Гугла, вводите назву програми, яку вам потрібно завантажити (можна і по-російськи). В отриманих результатах пошуку першим буде стояти, швидше за все, саме офіційний сайт програми.

Звідти її можна буде завантажувати без всяких побоювань напоротися на черговий fake.

Тепер ви знаєте про те, що це за поняття і як з цим злом боротися в міру наших скромних сил.

Comments:
Only authorized users can leave comments.