Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 169 чоловік

Річний звіт

Дата: 15 січня о 13:09, Оновлено 15 січня о 13:09
Автор: Бакай Т. М.

ЗВІТ ПРО РОБОТУ

Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7

Роменської міської ради Сумської області

за 2022/2023 навчальний рік

Робота Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Роменської міської ради Сумської області у 2022/2023 навчальному році була спрямована на виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про загальну середню освіту», Концепції Нової української школи, Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти» зі змінами, Постанови Кабінету Міністрів України  від 21 лютого 2018 року № 87 «Про затвердження Державного стандарту  початкової   освіти» із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ від 24.07.2019 року № 688 «Державний стандарт початкової освіти» та Постановою КМ від 30.09.2020 року № 898   «Про деякі питання державних стандартів повної загальної середньої освіти», Постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 року № 957 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти» із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ від 26.04.2022 року № 483 та від 30.08.2022 року № 979, Постанови Головного санітарного лікаря України  від 28.11.2022 року  №1 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», Типового положення про  атестацію педагогічних працівників України, інших законів та урядових рішень у галузі освіти, наказів і розпоряджень Міністерства освіти та науки України, департаменту освіти і науки Сумської облдержадміністрації, Сумського  обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, відділу освіти  Роменської міської ради Сумської області.

У закладі затверджено Стратегію розвитку Роменської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 Роменської міської ради Сумської області на 2022-2027 рр.. (Протокол педагогічної ради №7 від 20.01.2022р.) Зміст Стратегії передбачає підвищення якості освітньої діяльності за 4 напрямками: «Освітнє середовище», «Система  оцінювання   здобувачів   знань»,   «Педагогічна діяльність   педагогічних працівників», «Управлінська діяльність». У документі чітко визначені стратегічні цілі й засоби для реалізації поставлених завдань. До розроблення Стратегії були залучені члени педагогічного колективу, батьківська громадськість, члени учнівського самоврядування. Стратегія розвитку закладу освіти оприлюднена на сайті закладу освіти.

Річний план роботи закладу освіти на 2022/2023н.р. розроблено відповідно до напрямків Стратегії розвитку закладу освіти й спрямований на виконання заходів та досягнення поставлених цілей. У разі потреби можливе коригування.

Адміністрація школи проаналізувала реалізацію річного плану роботи за підсумками першого й другого семестрів.  

Діяльність педагогічної ради школи в минулому навчальному році була спрямована на реалізацію Річного плану роботи та Стратегію розвитку школи. Протягом року  на засіданнях педради розглядалися актуальні питання щодо напрямків освітньої діяльності .

У закладі освіти здійснюється розбудова внутрішньої системи забезпечення якості освіти.

При прийнятті управлінських рішень, спрямованих на забезпечення якості освіти, адміністрація керується Положенням про внутрішню систему забезпечення якості освіти.

З березня 2023 року по червень 2023 року з метою удосконалення освітніх та управлінських процесів здійснювалося самооцінювання якості освітньої діяльності за напрямом «Управлінські процеси» з використанням інформаційно-аналітичної системи EvaluEd. Видано наказ по закладу освіти про створення робочої групи та проведення самооцінювання якості освітньої діяльності за даним напрямом, відповідно було  створено робочу групу для проведення самооцінювання (наказ №45-ОД від 14.03.2023 року). На засіданні педагогічної ради 16.05.2023 року (протокол №15 від 16.05.23 року) були розглянуті питання про підсумки проведення самооцінювання якості освітньої діяльності за напрямом  «Управлінські процеси». Отримані результати буде враховано при складанні плану роботи закладу освіти на 2023/2024 навчальний  рік.

На початку 2022/2023 навчального року були оформлені всі необхідні акти-дозволи на проведення навчальних занять у кабінетах і шкільних приміщеннях підвищеної небезпеки, дозвіл Управління Держпродспоживслужби в м. Ромни на експлуатацію харчоблоку, акт санітарно-технічного стану школи.

У закладі створена й постійно діє комісія з питань охорони праці та з трудових спорів профспілкового комітету школи. Відповідно до Законів України «Про охорону праці» та «Про колективні договори й угоди» між адміністрацією школи та первинною профспілковою організацією Роменської ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 підписано Колективний договір, затверджений загальними зборами трудового колективу закладу освіти від 28.03.2023 року (протокол № 4 ), у якому визначено обов’язки сторін щодо організації безпечних і нешкідливих умов праці, а також умови реалізації працівниками школи своїх прав і соціальних гарантій на охорону праці. Двосторонні обов’язки в Колективному договорі прописані з урахуванням усіх положень чинного законодавства, чому передували колективні переговори. До уваги було взято пропозиції працівників, аналіз стану робочих місць, стан виробничого травматизму, професійних захворювань. Питання охорони праці обговорювалися на загальних зборах трудового колективу, нарадах при директорові.

У закладі освіти призначені відповідальні  за пожежну безпеку, окремо призначені відповідальні  за дотримання безпеки в окремих приміщеннях (навчальних кабінетах, спортивних залах), визначені їхні посадові обов’язки. У кожному приміщенні вивішено табличку, на якій указано прізвище відповідального за охорону праці та пожежну безпеку, інструкцію з пожежної безпеки. Забезпечено кожне приміщення закладу інструкціями з пожежної безпеки, планом евакуації на випадок виникнення пожежі та інструкцією про порядок дії під час пожежі. Забезпечено контроль під час проведення зварювальних робіт з оформленням наряду-допуску й наказу керівника закладу з виконання необхідних протипожежних заходів.

Тричі на рік проводилися тренування працівників та учнів щодо дій у випадку надзвичайних ситуацій у закладі. У січні 2023 року проведено навчання працівників щодо правил користування вогнегасниками, які є в наявності в закладі та ознайомлено під підпис педагогічних працівників та працівників школи з витягом з Правил пожежної безпеки для закладів, установ, організацій системи освіти України, нормами первинних засобів пожежогасіння, орієнтовним планом евакуації учасників освітнього процесу в разі виникнення пожежі.
        Повноцінне, безпечне та якісне харчування учнів під час перебування у школі є одним з важливих умов підтримки їх здоров’я й здатності до ефективного навчання. Учні закладу щоденно отримували гаряче збалансоване харчування. Щоденний контроль за організацією і якістю харчування в закладі покладено на заступника директора з виховної роботи  Герасько Н.М. та сестру медичну Шолудько В.Г.

У школі було організовано гаряче харчування для учнів 1-4-х класів та учнів пільгових категорій (діти-сироти; діти, позбавлені батьківського піклування; діти, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»; діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах; діти, які мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи; діти, батьки яких проходять військову службу або визнані учасниками бойових дій). Для учнів 1-11 класів пільгових категорій вартість харчування (сніданок) становила 25 гривень та здійснювалася за рахунок місцевого бюджету. Для учнів 1-4 класів вартість харчування (сніданок) становила 30 гривень.

Шкільна їдальня забезпечена необхідною матеріально-технічною базою з достатньою кількістю технологічного і холодильного обладнання, яке частково потребує оновлення. У достатній кількості в їдальні кухонного та столового посуду; мийних і дезінфекційних засобів, інвентарю, санітарного й спеціального одягу.

Одним з важливих інструментів для безпечного харчування в закладі освіти є впровадження системи управління безпечного харчування НАССР. У закладі функціонує робоча група НАССР. Розроблено робочий план з розподілом обов’язків між членами робочої групи НАССР. Підготовлено пакет офіційної документації згідно з вимогами щодо безпеки та якості продукції. Забезпечено надійне та достовірне функціонування системи НАССР, регулярно проводиться аналіз безпеки і якості продукції, що готується в харчоблоці закладу освіти. Працівники харчоблоку та адміністрація школи проходять навчання щодо принципів системи аналізу небезпечних факторів та контролю НАССР.

У 2021-2022 н. р. у навчальному закладі працювало 55 педагогічних працівників, 100% яких мають повну вищу освіту, 1 сумісник, 1 бібліотекар, педагог- організатор та шкільний психолог.

Усі предмети викладалися педагогічними працівниками, які мають відповідний фах. Упродовж 2022/2023 навчального року заклад був забезпечений кадрами.

Атестація вчителів у  2022-2023 н.р.

Відповідно до вимог Типового положення про атестацію педагогічних працівників у 2022/2023 н.р. році було атестовано 11 педагогічних працівників,  яким підтверджено  кваліфікаційну категорію « спеціаліст вищої  категорії» ( Мельник О.М., Ставнича В.І., Бурцева С.М., Гапон О.А., Яцура С.В., Дригус В.А., Штурко Н.А.), підтверджено кваліфікаційну категорію «провідний бібліотекар» Самарі Н.П.,  підтверджено педагогічне  звання «старший учитель» »( Мельник О.М., Ставнича В.І.,  Гапон О.А., Дригус В.А., Штурко Н.А.),  присвоєно педагогічне  звання «старший учитель» ( Яцура С.В.),  встановлено  кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої  категорії» ( Мірошніченко О.М.), встановлено  кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої  категорії» (  Квіжинадзе  О.О., Черкаська М.В.). Атестація педагогічних працівників закладу здійснювалася згідно з перспективним планом. Під час атестації було вивчено досвід роботи вчителів  шляхом:

  • відвідування уроків;
  • проведення співбесід;
  • анкетування учнів, батьків, колег;
  • відвідування відкритих уроків, на яких були присутні члени атестаційної комісії.

   Атестація педпрацівників пройшла в діловій доброзичливій обстановці.   Учителі  володіють належною фаховою, методичною підготовкою з викладання навчальних дисциплін, проявляють діловитість, відповідальне ставлення за доручену ділянку роботи,  забезпечують навчання учнів на рівні вимог навчальних програм, установлених стандартів освіти. Така особиста діяльність кожного педагога та колективу школи в цілому дала змогу належно впроваджувати в практику вимоги, викликані реформуванням національної освіти. Одним з пріоритетних питань методичної роботи є підвищення професійної майстерності вчителя через його самоосвіту, самовдосконалення, задоволення індивідуальних потреб в особистому та фаховому зростанні, активізації творчого потенціалу. Саме з цією метою постійно надавалась допомога молодим вчителям в оволодінні методикою викладання свого предмета, розвитку умінь використовувати у роботі досягнень сучасної психолого-педагогічної науки. Таким чином,  педагогічний колектив протягом навчального року приділяв значну увагу підвищенню результативності уроків, формуванню системності знань учнів, виробленню в них практичних і пізнавальних умінь. Важливого значення надавалося самостійній роботі учнів та організації виконання домашніх завдань. Усі вчителі  роз’яснювали учням важливість отримання знань і здатності до самоорганізації та саморозвитку, застосовували прийоми, що сприяють підвищенню навчальних досягнень і розвитку обдарованості учнів.

На початку 2022/2023 навчального року в школі було відкрито 31 клас, із них: 1-4 - 11 класів, 5-9  – 15 класів, 10-11  – 4 класи. Мова навчання – українська. Станом на 05.09.2022 р. кількість учнів становила 720 осіб. Середня наповнюваність учнів у класах складала – 23,3.

Усі предмети викладалися педагогічними працівниками, які мають відповідний фах. Упродовж 2022/2023 навчального року заклад був забезпечений кадрами.  

       Педагогічний колектив початкової школи працював над реалізацією педагогічної проблеми «Формування навчально-пізнавальних та виховних   компетентностей здобувачів освіти через створення єдиного інформаційно-  освітнього простору». Вирішуючи поставлену проблему протягом  2022/2023 навчального року, проводилася послідовна й цілеспрямована робота по виконанню завдань, визначених основними законодавчими та нормативними документами освітньої галузі, зокрема пов’язаними з реформою освіти: Законом України «Про освіту»,  Законом України «Про загальну середню освіту», концептуальними засадами реформування середньої школи «Нова українська школа», новим Державним стандартом початкової освіти, Концепцією національно-патріотичного виховання дітей і молоді,  відповідними указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, спрямованими на забезпечення належного функціонування та розвитку освіти в Україні, створення умов для рівного доступу до якісної освіти та освітньою програмою для школи І ступеня, перспективним та річним планом роботи школи з метою  вдосконалення освітнього процесу та його результативності.

Організація освітнього простору (1-4 класи)

Педагогічним колективом навчального закладу проведено певну роботу щодо збереження   й розвитку шкільної  мережі. На початку 2022/2023 навчального року в навчальному закладі початкова школа налічувала 11 класів,  із них 1-3 класи, 2-2 класи, 3-3класи,4-3 класи, із середньою наповненістю 24,4 учні. Мова навчання та виховання –  українська. Станом на 05.09.2022 р. кількість учнів становила 268 осіб. Станом на 31.05.2023 р.,  на кінець навчального року кількість учнів становить -266. За цей навчальний рік вибуло із закладу 6 учнів 1-4 класів, прибуло за звітний період до закладу - 4 учні. Основна мета переходу дітей з одного навчального закладу до іншого - це зміна місця проживання батьків. 266 учнів 1-4 класів отримали «Свідоцтво досягнень» і  переведено на наступний рік навчання (протокол педради №16 від 31.06.2023 р.).  Усі учні 4 класів (76 четвертокласників), які завершили здобуття початкової загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році, отримали «Свідоцтво про здобуття початкової освіти». Відповідно до наказу Міністерства  освіти і науки України від 11 січня 2023 р. № 19 «Про звільнення  від проходження державної підсумкової  атестації учнів, які завершують здобуття початкової  та базової загальної середньої  освіти, у 2022/2023  навчальному році»,  зареєстрованого в Міністерстві юстиції  України 26 січня 2023 р. № 167/39223, учні 4 класів, які завершили здобуття початкової загальної середньої освіти у 2022/2023 н.р., були звільненні від проходження ДПА в умовах воєнного стану в Україні.

У 2022/2023 н. р. освітній процес  спрямовувався на інтелектуальний, інформаційний, соціальний та фізичний розвиток кожного учня як особистості, здатної самостійно мислити й творчо діяти, застосовувати набуті знання і вміння в різних ситуаціях, на  модернізацію форм та засобів навчання й виховання дітей,  а головне — на реалізацію принципу рівноправного діалогу між учителем та учнем. Освітній процес постійно супроводжувався творчим пошуком таких педагогічних технологій, які не тільки збагачують знання та уміння з навчальних предметів, а й розвивають активність, пізнавальну самостійність учнів, здатність творчо підходити до розв’язання навчальних практичних задач. Головними завданнями та основними напрямами роботи школи у 2022/2023 н.р. були:

- забезпечення кожній дитині рівного доступу до якісної освіти, що відповідає вимогам сьогодення через встановлення достатнього рівня освітньої діяльності педагогічного колективу;

-пошук і відбір творчо обдарованих і здібних дітей, удосконалення системи роботи з професійної орієнтації учнів,професійного розвитку педагогів;

- реалізація Концепції НУШ; 

- створення умов для особистісного розвитку учасників освітнього процесу через впровадження інноваційних форм та методів навчання і виховання ;

-створення умов для здійснення освітнього процессу дітей з особливими освітніми потребами;

- модернізацію форм і методів навчання та виховання через впровадження прогресивного педагогічного досвіду;

- участь у різноманітних проєктах;

- використання Інтернет - технологій в освітньому процесі;

- участь у професійних конкурсах педагогів;

- удосконалення управлінської діяльності;

- запровадження нових підходів до організації індивідуальної роботи з учнями;

- посилення виховного впливу на учнівську молодь щодо збереження власного здоров’я;

- створення умов для розвитку обдарованої молоді шляхом залучення її до різноманітних конкурсів, проєктів.

Кадрове забезпечення

Протягом року навчальний заклад  був забезпечений кадрами. За штатним розкладом чисельність штатних одиниць становила:

-11 вчителів початкових класів;

-2 вихователі  ГПД;

- 2 асистенти вчителя (працює в школі 2 класи з інклюзивним навчанням);

- 9 учителів –предметників, які  викладали навчальні предмети в початкових класах.

Увесь педагогічний колектив початкової школи має 100% повну вищу освіту та  високий освітньо –кваліфікаційний рівень, а саме:

-«спеціаліст вищої категорії» - 12 осіб;

-«спеціаліст I категорії» - 5 осіб;

-«спеціаліст II категорії» - 1 особа ;

-«спеціаліст» - 4 особи;

звання «старший учитель»- 8 осіб;

звання «учитель-методист-1 особа.

Усього педпрацівників, які викладали в 1-4 класах 2022-2023 н.р.

Мають кваліфікаційну категорію

Мають звання

В.

І

ІІ

Сп.

Б/к

Старший учитель

Учитель-методист

22

12

5

1

4

-

8

1

Як видно із даних, кваліфікаційний рівень педагогів у 2022/2023 н.р. досить високий. Усі аналітичні дані дають змогу зробити висновок, що колектив педагогів має високий рівень освітньої підготовки, професіоналізму,   колектив стабільний, досвідчений, має власні наробки, традиції, життєвий і професійний досвід. Протягом 2022/2023 навчального року, як і в попередні роки, значна увага приділялась підвищенню фахової та методичної майстерності, рівня методичної самоосвіти педагогічних працівників школи.

Курсова перепідготовка педагогів

Курсову перепідготовку проходили очно та дистанційно.  Здійснювалася вона згідно з перспективним планом за певними напрямами у міжатестаційний період. Курсова перепідготовка дала педагогам чітке бачення необхідності змін. Учителі ознайомилися з технологією нових методик компетентнісного та інтегрованого навчання, управління класом, нейропсихології, інклюзії,  яка дозволяє зрозуміти особливості функціонування мозку дитини, виявити причини труднощів у навчанні та виправити їх. Педагоги у постійному саморозвитку. 

Як показує практика, учителі початкових класів зі своїми учнями у 2022/2023 н.р. - активні учасники  різноманітних  міських, обласних та міжнародних конкурсів, вебінарів, конференцій, тренінгів, майстер - класів, семінарів, різних онлайн – заходів  тощо.

 Здобутками вчителів і учнів початкової школи  у 2022/2023н.р.стали наступні результати: 

-  Анохіна Т.В. - учасник першого туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023» у номінації «Початкова освіта»;

- Відповідно до Листа ІМЗО №21.1.1/10-1470 від 13.07.17 р. «Впровадження STEM - освіти у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах України» щорічно в закладі  проводиться тиждень STEM-освіти, який є своєрідною сходинкою до нових досліджень та відкриттів. Педагоги школи діляться досвідом використання та запровадження інноваційних методик і технологій у навчально-виховний процес, демонструють цікаві майстер – класи,   онлайн- конференції, вебінари;

-учні 4-В класу (учитель Гапон О.А.) - учасники  Міжнародного освітнього проєкту з математики « Матіфік», конкурсу «Кенгуру 2023» ;

 - учні 4-А класу(учитель Бурцева С.М.) - учасники  Всеукраїнської дистанційної олімпіади «Всеосвіта. Весна – 2023» , українська мова;

 учасники Всеукраїнської інтернет - олімпіади  «На урок» ( Зима 2022, Весна 2023)-математика, предмети початкової школи, українська мова; конкурсу «Життя домашніх тварин» (На Урок); І Всеукраїнського конкурсу дитячо-юнацької творчості, присвяченого пам'яті Тараса Шевченка "Думи мої, думи мої" : Бевзелюк Катерина - 2 місце, Качан Поліна - 2 місце, Болдирєв Станіслав - 3 місце; І Всеукраїнського конкурсу дитячо-юнацької творчості "Розцвітай, моя Україно" - Клименко Дар'я - 1 місце;

- участь у  математичному конкурсі "Кенгуру";

-учні 1-В класу (учитель Ставнича В.І.) - учасники  Всеукраїнської дистанційної олімпіади «Всеосвіта Весна – 2023»,  українська мова; Всеукраїнської інтернет - олімпіади  «На Урок» ( Весна 2023), математика;

-учні 1-В класу долучилися до Міжнародного освітнього проєкту з математики  «Матіфік».

Методична робота

Головне завдання управлінської і методичної діяльності школи полягало в навчанні педагогів оволодівати та впроваджувати в роботу інноваційні технології, сприймати й реалізовувати всі інноваційні процеси, які відбуваються в освіті, поглиблювати педагогічну індивідуальну компетентність кожного педагога, запроваджувати досвід роботи педагогів інших шкіл, міст. На успішне удосконалення професійної майстерності педагогів в умовах НУШ спрямовують свою роботу педагогічна рада, методична рада, шкільне  методоб’єднання вчителів початкових класів та методоб'єднання класних керівників. Щороку складається та реалізується план методичної роботи школи. Це теоретичні заняття, методичні об’єднання, семінари, робота з самоосвіти. У цьому році змінено форми проведення педрад,  нарад,  практикумів та проведення загальношкільних заходів. З метою впровадження НУШ продовжено проведення практичних семінарів та засідань за круглим столом,  майстер-класів «Я працюю в Новій українській школі!» Працівники закладу  залучалися до опрацювання нормативних документів.  Завдяки роботі  удосконалено методики проведення уроків, зріс рівень методичної підготовки, фахової майстерності вчителів.   

Змістом роботи методичного об'єднання вчителів початкових класів (керівник Нехань С.М.) стали аналітична, організаційна, діагностична, пошукова, дослідницька, науково-практична та інформаційна діяльність. Було опрацьовано та затверджено плани роботи методичного об'єднання, проаналізовано науково-методичні проблеми. Кожне засідання методо б'єднання проходило за окремими планами. На запланованих засіданнях  обговорювали такі організаційні питання:

  • про рекомендації Міністерства освіти і науки України щодо організації навчального процесу в 2022/2023 н. р.;
  • про зміни в навчальних програмах;
  • про підготовку та проведення методичного об'єднання, методичних оперативних засідань, предметного тижня, матеріали яких зібрано та узагальнено. На методичних оперативних засіданнях ознайомлено вчителів з нормативно – правовими документами, перспективним педагогічним досвідом, новинками методичної літератури, періодичними виданнями тощо.

Нехань С.М., керівник методичного об'єднання вчителів початкових класів, ретельно проаналізувавши діяльність учителів, визначила такі пріоритетні напрями в методичній роботі на наступний навчальний рік:

-  визначення змісту, форм і методів підвищення кваліфікації педагогів;

-   підготовка до предметного тижня;

-   підготовка до атестації вчителів;

-  організація методичної роботи з учителями, які відчувають ускладнення

    в організації навчально-виховного процесу;

-  підготовка учнів до участі в предметних інтернет – олімпіадах,

    конкурсах, проєктах тощо;

-  аналіз сучасного уроку;

-  моніторинг знань учнів з основних предметів за І та ІІ семестр;   

-  виконання навчальних програм за предметами за І та ІІ семестр;

-  робота з учнями випускних 4 класів, підготовка до ДПА;

-  освітній простір та реалізація концепції Нової української школи;

- упровадження інклюзивних форм навчання для дітей з

   особливими освітніми потребами;

- робота з обдарованими учнями;

- поширення перспективного педагогічного досвіду через публікації

   в фахових виданнях.

   Учителі початкових класів протягом навчального року приділяли значну увагу підвищенню результативності уроків, формуванню системності знань учнів, виробленню в них практичних і пізнавальних умінь. Важливого значення надавалося самостійній роботі учнів та організації виконання домашніх завдань. Усі вчителі  роз’яснювали учням важливість отримання знань і здатності до самоорганізації та саморозвитку, застосовували прийоми, що сприяють підвищенню навчальних досягнень і розвитку обдарованості учнів.

Здійснюється успішна співпраця школи з ДНЗ міста, зокрема ДНЗ № 6,8. Розроблено програму спільних заходів, ведеться облік дітей 5,6- річного віку. Усі діти мікрорайону охоплені навчанням.

Контроль і керівництво

Напрямки освітнього процесу, проблеми діяльності навчального закладу, упущення та недоліки в роботі колективу та кожного його працівника знаходиться в полі зору адміністрації  школи.  З боку адміністрації школи ведеться контроль за веденням шкільної документації педагогами, якістю освіти здобувачів освіти та за відвідуванням учнями школи навчальних занять. У школі заведено журнал обліку дітей.  Підсумки відвідування аналізуються заступником директора, класними керівниками,  розглядаються на нараді при директору.

Через визначення шляхів покращення стану справ у всіх сферах діяльності навчального закладу діє внутрішкільний контроль, який є постійним, системним, спрямованим на вирішення наявних проблем та щоденних завдань роботи школи. Згідно з  перспективним та поточним плануванням передбачається вивчення раз у п'ять років стану викладання кожного навчального предмета, системи роботи кожного педагога через проведення їх атестації, контролюється хід виконання прийнятих рішень, пропозицій. Так в  2022/2023  н.р.  було  вивчено  стан  викладання  предметів  та  рівень  навчальних  досягнень учнів 1-4 класів з таких  навчальних предметів:

-образотворчого мистецтва (3 класи);

-фізичної культури (1-2 класи);

-математики (4 класи);

-української мови та читання (3 класи);

-англійської мови(1- 4 класи);

- інтегрованого курсу «Я досліджую світ» (1-2 класи);

-стан організації інклюзивного навчання (2-А, 3-В класи).

Вчасно  проводяться всі планові засідання педагогічної ради, по школі видаються накази та розпорядження виробничого, організаційного та кадрового змісту. Питання забезпечення якісного щоденного функціонування школи, корекції та спрямування напрямків та форм діяльності шкільного колективу заслуховуються на нарадах при директорові, ведеться вся обов’язкова  шкільна документація.

Основними  напрямками  контрольно-аналітичної  діяльності  були:

  • адаптація  учнів  1  класу  та  5  до  навчання;
  • отримання  інформації  для  педагогічного  аналізу;
  • надання  методичної, практичної  допомоги  учителям;
  • створення  оптимальних  умов  для  навчання  і  розвитку  дітей;
  • удосконалення   освітнього процесу, реалізація проблем методичної та виховної  роботи.

Усі матеріали  внутрішкільного  контролю  узагальнено  в  довідках  і  наказах  по  школі. З метою підвищення якості та ефективності освітнього процесу, керівництво забезпечується систематичним плануванням роботи: річним,  місячним та тижневим планами роботи. Структура навчального року, режим роботи школи та освітні програми для школи І ступеня затверджені педагогічною радою школи ( протокол № 1від 31.08.2022 року). Освітні програми початкової школи окреслюють підходи до планування й організації  освітньої діяльності в навчальному закладі.  Навчальний план для 1-4 класів на 2022-2023 н.р., що забезпечує інваріантну  й варіативну складові, розроблений згідно  з типовою освітньою  програмою О.Я.Савченко  (наказ МОН України від 08.10.2019 р. № 1272.(1-2 кл.), №1273 (3-4кл.).

У 2022-2023 навчальному році на варіативну частину виділено 11 годин. Надано додаткові години для підсилення мовно-літературної галузі

 ( англійська мова) у 1-А, Б, В класах,  на підсилення мовно-літературної галузі (українська мова) у 2-4 класах.

Аналіз виконання навчальних програм

Календарно-тематичне планування вчителів проаналізовано адміністрацією школи, що дало змогу чітко й ефективно здійснювати освітній процес. Під час перевірки зверталась увага  на якість і своєчасність виконання навчальних програм у межах часу відведеного робочим навчальним планом  на вивчення окремих предметів, на зміст програмового матеріалу з кожної теми й запис виконання його в класному журналі, проведення передбаченого мінімуму тематичних діагностувальних робіт, комбінованих діагностувальних робіт (математична галузь), перевірних діагностувальних робіт (аудіювання, читання  вголос, читання мовчки, читання напам’ять прозових творів, робота з медіа текстом, усний переказ, діалог (усно/письмово), письмовий переказ, усний твір, списування, диктант; аудіювання, читання, письмо, говоріння (англійська мова);  уроків позакласного читання та розвитку мовлення, обов’язкових  дослідницьких  робіт з інтегрованого курсу «Я досліджую світ», використання міжпредметних зв’язків та міні-проєктів.

Календарні плани були складені з урахуванням забезпечення вікових особливостей учнів. Дотримано норми і строки проведення  діагностувальних та прак­тичних робіт, уроків позакласного читання та  уроків розвитку зв'язного мовлення, екскурсій. Календарні плани вчителів затверджуються на засіданні методичного об’єднання  вчителів і погоджуються заступником директора з навчально – виховної роботи.

Відстеження виконання навчальних планів і програм здійснювалось систематично, що давало змогу виконувати корекційні заходи своєчасно.

На  кінець І семестру та навчального  року  були проведенні адміністративні діагностувальні роботи з математики, української  та англійської мови в 2 - 4 класах. З метою перевірки виконання навчальних планів і програм про­тягом 2022/2023 н.р. проведеноо співбесіди з вчителями, перевірено класні журнали, проведено перевірку виконання діагностувальних робіт, комбінованих діагностувальних робіт, перевірних діагностувальних робіт, уроків позакласного читання та розвитку мовлення, обов’язкових  дослідницьких  робіт з інтегрованого курсу «Я досліджую світ».

Слід зазначити, що навчальні програми в 1-4 класах виконано за кількістю про­ведених уроків, кількість уроків за навчальним планом і фактично проведених співпадають.  Графік діагностувальних робіт виконано. Наприкінці І семестру та навчального року вчителі проводять самоаналіз виконання навчальних планів і програм.  Освітній процес початкової школи забезпечено програмами, підручниками на 100.

Організація інклюзивного навчання

У 2022/2023 навчальному році продовжено організацію інклюзивного навчання для двох  дітей (у 2-А та 3-В класах).  Для цих учнів створена психолого – педагогічна команда, до якої увійшли педагоги, психолог, адміністрація школи, медсестра,  батьки,  логопед -дефектолог,  фахівців  інклюзивно-ресурсного центру для розробки індивідуальної програми розвитку кожної дитини, психологічного супроводу цих дітей. Розроблено індивідуальний навчальний план для учнів 2-А  та 3-В  згідно з типовою освітньою  програмою О.Я.Савченко (наказ Міністерства освіти і науки України від 12.08.2022 р.№ 743) з урахуванням висновків та рекомендацій психолого-медико-педагогічної консультації.  Крім уроків, які введено до індивідуальної програми розвитку дитини, проводились психолого – педагогічні корекційні заняття з дітьми психологом та логопедом.

Організація роботи ГПД

У 2022/2023 навчальному році працювало 2 групи продовженого дня

    • кошти  державного бюджету). Середня наповнюваність групи склала 25 осіб. Розроблено положення про групу продовженого дня школи відповідно до «Положення про групу продовженого дня  загальноосвітнього навчального закладу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України  від 05 жовтня 2009 року № 1121. Діяльність ГПД регламентована затвердженим директором школи режимом дня, діти забезпечені дворазовим якісним, повноцінним харчуванням, організованим у відповідності з нормами, затвердженими Міністерством охорони здоров’я України. Учні, які відвідували ГПД, максимально були залучені до гурткової роботи та до відпочинку на свіжому повітрі учні.

Оцінювання здобувачів освіти 1-4 класів

 У 2022/2023 навчальному році у початковій школі оцінювання здобувачів освіти 1-4 класів Нової української школи здійснювалося  відповідно до рекомендацій наказу МОН України від 13.07.2021р. N0813 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів  навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти». Згідно рекомендацій наказу МОН та рішенням педагогічної ради (протокол №1 від 31.08.2022 року) результати навчальних досягнень учнів 1-3 класів оцінювалися вербальною оцінкою, у  4 класах - рівневою. При оцінюванні учнів початкових  класів використовувався інструментарій для формувального оцінювання, діагнастувальні роботи, велися індивідуальні картки спостережень  навчального поступу кожного учня. У квітні 2022 року методичним обʼєднанням учителів початкових класів були розроблені свідоцтва досягнень окремо для учнів 1, 2, 3, 4 класів, які були схвалені педагогічною радою (протокол №11 від 10.03.2023 р ).

У свідоцтвах досягнень характеризувалася навчальна діяльність та оцінювалися  результати навчання здобувачів освіти з предметів. Випускники 4 класів отримали «Свідоцтво про здобуття початкової освіти». Результати підсумкового (річного) оцінювання рівня навчальних досягнень учнів НУШ класоводи зафіксували у класних журналах та свідоцтвах досягнень. Для оцінювання як навчальної діяльності (наскрізних умінь), так і результатів навчання учнів, учителі 1-3 класів (перший цикл навчання) застосовували твердження «сформовано та формується», у 3-4 класах (другий цикл навчання), характеристику навчальної діяльності оцінювали твердженнями «сформовано та формується», а результати  навчання з предметів оцінювали рівнево (високий, достатній, середній, початковий). З метою відслідковування рівня сформованості навчальної діяльності  здобувачів освіти 1-4 класів був проведений  аналіз рівнів сформованості наскрізних умінь, які є спільними для всіх компетентностей. Так, було проаналізовано навчальну діяльність  здобувачів освіти початкової школи.

 Організація освітнього простору  (5-11 класи)

На початку навчального року в школі  (із  числа учнів 5-11 класів) налічувалося  444 особи, з них:

  • 5 – 9  класи    - 359 учнів;
  • 10-11 класи – 85 учнів ( 31 учень- дистанційна форма навчання;4 учні-сімейна форма навчання).

На кінець навчального року в школі навчається 454 учні, з них 4- сімейна форма навчання.

Кадрова політика школи будується з урахуванням професійних вимог до вчителя, що обумовлюється інтенсивністю оновлення, модернізацією всіх компонентів освітнього процесу на всіх ступенях системи освіти й набуває значної актуальності у зв’язку з переходом закладів освіти до нового змісту, структури та терміну навчання. Учителі беруть участь у інтерактивних методичних заходах обласного, всеукраїнського та міжнародного рівнів, а саме: платформа «Prometheus», вебінари видавництва «Ранок», конкурси від освітнього проєкту «На Урок», Міжнародна гра з української мови «Соняшник-учитель», активна пізнавальна діяльність на платформі «Всеосвіта», де черпають знання та діляться своїми наробками. Також педагоги школи відвідують методичні заходи, що проводяться в онлайн-режимі (у зв’язку з воєнним станом  в Україні), завжди знаходять цікаві методи та форми навчання, що активізують учнів на дистанційному та очному навчанні.

Ведеться робота закладу з постійним вдосконаленням  Нової української школи. Педагоги , які викладають у 5-х класах, систематично підвищують свою інформаційну обізнаність щодо нововведень та слідкують за правильністю виконання своєї роботи, заздалегідь готуються до предметних тижнів, постійно оновлюють напрацьовані методи та намагаються якнайбільше зацікавити здобувачів освіти.

Методична рада школи впродовж навчального року координувала діяльність усіх методичних структур за темою з урахуванням результатів діагностики та визначеного нею різного рівня професійної майстерності педагогів, диференційованого підходу до їхніх потреб, що визначало зміст діяльності основних ланок управління методичною роботою в школі. Психологічний супровід  здійснювався практичним психологом Зубко А.С. у формі тренінгів, опитувань, анкет,  настанов.

Упродовж 2022-2023 навчального року всіма шкільними методичними об’єднаннями було проведено предметні тижні, матеріали яких оформлено у звіти та узагальнено наказом по школі. Методична робота з педагогічними працівниками реалізовувалася як через традиційні (колективні та індивідуальні), так і нетрадиційні форми її організації. Слід зазначити, що всі колективні форми методичної роботи в школі використовувалися з метою вироблення єдиного підходу до вирішення певних проблем, обговорення актуальних питань організації навчально-виховного процесу, аналізу результатів колективної діяльності, вивченню й поширенню передового педагогічного досвіду. У роботі застосовувались такі інтерактивні форми діяльності як круглі столи, методичний діалог, тренінги, здійснювалась дієва допомога вчителям у реалізації завдань, що стоять перед педагогом.

Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану потребувала іншого змісту та підходів до організації та проведення навчальної роботи. Використовуючи  індивідуальні,  сімейну,  групові  та  фронтальні  форми  опитування, здійснено поточне оцінювання знань  учнів з предметів інваріантної та варіативної складової робочого навчального плану.

На початку 2022/2023 навчального року освітній процес закладу освіти був організований відповідно до затверджених в установленому порядку річного навчального плану й річного плану роботи закладу.

Відповідно до річного плану в травні 2023 року було здійснено аналіз виконання робочих навчальних планів і програм з навчальних дисциплін, під час яких ураховувалися їхні особливості та результати різних видів контролю (фронтального, тематичного), характеру контролю (оглядового, поточного, наступного).

Результати перевірки показали, що виконання навчальних програм у 5-11-х класах у межах часу, відведеного робочим навчальним планом закладу освіти на навчальний рік на вивчення предметів (кількість годин за програмою та фактична кількість використаних годин), збігається, відхилень від змісту навчальних програм не виявлено.

Обов’язкова кількість тематичних контрольних робіт, оцінювань з усіх навчальних предметів, що визначена чинними навчальними програмами, дотримана, тематичне оцінювання рівня навчальних досягнень учнів за формою проведення було  усним, письмовим, різнорівневим тестуванням, практичною роботою відповідно до специфіки навчальних предметів. Кількість обов’язкових лабораторних, практичних робіт, передбачених чинними програмами з навчальних предметів, дотримана; варіативна складова робочого навчального плану в 5-11-х класах виконана.

  У  2022/2023 навчальному році була активізована робота з організації факультативів.

Були організовані факультативи:

№з/п

ПІБ вчителя

Предмет

Клас

Кількість годин

1

Жирних О.І.

Українська мова

9-А

1 год.

2

Артюх О.І.

Українська мова

9-Б

1 год.

3

Артюх О.І.

Українська мова

9-В

1 год.

4

Герасько Н.М.

Українська мова

9-Г

1 год.

5

Артюх О.І.

Українська мова

10-А

1 год.

6

Муріч Н.Я.

Українська мова

10-Б

1 год.

7

Ковган О.Г.

Українська мова

11-А

1 год.

8

Ковган О.Г.

Українська мова

11-Б

1 год.

9

Муріч Н.Я.

Українська мова

8-А

1 год.

10

Артюх О.І.

Українська мова

8-Б

1год.

11

Артюх О.І.

Українська мова

8-В

1 год.

Факультативи проводилися за державними програмами.

Навчальні  заняття  учнів  з  факультативних  курсів фіксувалися    в  окремих  (спеціальних)  журналах  і  не  оцінювалися  в  обов'язковому порядку.

 Профільним навчанням у 2022-2023 н. р. було охоплено 100% учнів 10-11               класів: 10-А, 10-Б, 11-А, 11-Б класи –технологічний профіль. Навчання проводили кваліфіковані вчителі-предметники. Кількість учнів 10-11-х класів у     порівнянні з попереднім роком збільшилась на 4 учні.

На  підставі  результатів  опанування  учнями  матеріалу, тем,  упродовж  їх вивчення  з  урахуванням  поточних  оцінок,  різних  видів  навчальних,  контрольних письмових  робіт  та  навчальної  активності  школярів  учителями- предметниками виставлені  тематичні  оцінки,  а  на  основі  їх - оцінки  за  рік.  Урахована динаміка  особистих  навчальних     досягнень  учнів  з  предметів  упродовж навчального року, важливість тем, тривалість їх вивчення, складність змісту, тощо.

Згідно з річним планом роботи школи, із метою вивчення знань, умінь і

навичок учнів та стану викладання предметів, у кінці  2022/2023 н. р. адміністрацією школи  було  проведено аналіз навчальних досягнень учнів 5-11   класів. Із 454 атестованих учнів високий рівень мають 46 учнів (10%), достатній рівень - 140 учнів (31%), середній рівень- 268 учнів (59%).

     Діяльність педагогічного колективу школи спрямована на розвиток творчого потенціалу особистості, створення сприятливих умов для навчання й виховання творчо обдарованих дітей.

     Учні 9  класів: Шалаєв Р., Болдирєва Д., Шишка К., Грибовод В., Путівець А., Соломка В., Гаврилко О.,Жеребцова Д., Федотов М. - отримали свідоцтва з відзнакою, золотими медалями нагороджені випускники: Бочкова Л., Гаврилюк А., Жадько М., Мурка А., Чепурко А., Субота М.

  Учнів  школи на кінець   2022/2023  навчального року  оцінено відповідно до критеріїв  оцінювання навчальних досягнень учнів основної й старшої школи.

Якість знань  за   2022/2023  н. р. становить  41% ( від 454 учнів). 

Проаналізувавши  стан  успішності  учнів  окремо  по  класах,  адміністрація дійшла  висновку,  що  в  кожному  класі  є  резерв  учнів,  які  б  могли  досягти  свого основного  рівня.  Так,  на  високому  рівні  можуть    навчатися  учні,  які  мають рівень досягнень 9 балів тільки з одного або двох предметів – це 10  учнів (2,2 %  від  кількості  учнів  5-11  класів),   на достатньому рівні- 22 учні ( 4,8% від кількості учнів 5-11 класів).

   Питання про  навчальні  досягнення  учнів неодноразово розглядалися  на  нарадах  при директорові й на засіданнях шкільних методичних об’єднань.

   Учні навчального закладу  протягом року брали активну участь у міських, обласних, Всеукраїнських олімпіадах, конкурсах та виборювали призові місця. У конкурсі знавців української мови імені П. Яцика переможцями ІІ етапу стали Малишко Д.(5 клас) – І місце; Філіпова А. (8 клас) – ІІІ місце ( учитель Мурич Н.Я.);  Гаврилюк А.(11 клас) – І місце ( учитель Ковган О.Г.); у мовно-літературному конкурсі імені Т. Шевченка у ІІ етапі:  Гаврилюк А.(11 клас) – І місце  ( учитель Ковган О.Г.), яка посіла І та ІІ місцяу ІІІ етапі конкурсів ім.П.Яцика та Т.Шевченка, була учасницею IVетапів.

 В олімпіаді з географії у  ІІ етапі переможцями стали Молодець А. (10 клас) – ІІ місце , Федотов М.( 9 клас) - ІІ місце, Головко В.(8 клас) -І місце( учитель Дригус В.А.),  з інформаційних технологій – Іванченко В. (10 клас), ІІ місце ( учитель Мірошніченко О.М.), з хімії- Федотов М.( 9 клас),  ІІІ місце ( учитель Багмет О.П.)

  Щороку в школі вже стало доброю традицією  проводити тижні STEM-освіти, своєрідні фестивалі наук, у яких беруть участь як вчителі-предметники, так і учні 1-11 класів. Найцікавіші із заходів – це інтелектуальні ігри з навчальних предметів, конкурси молодіжних інноваційних проєктів, інтелектуальне казино, захист міні-проєктів, краєзнавчі вікторини, екофестивалі, інтегровані уроки, створення буктрейлерів, віртуальні подорожі, досліди-конкурси тощо. Що стосується навчальних предметів, то STEM поєднує у собі проєктний та міждисциплінарний підхід. В основі - інтеграція природничих наук, технології, математики та інженерної творчості. Практично в кожну тему з хімії, фізики, математики  були інтегровані відомості з біології, географії, використані математичні розрахунки. У програмах з ряду предметів закладено ряд навчальних проектів, під час роботи над якими учні вивчають не просто абстрактні дані, а створюють конкретний продукт ( наприклад, молекулярну фізичну гастрономію, досліджують pH грунтів своєї місцевості, тестують біопаливо… )

  Учні школи  з вересня 2022 року брали участь у Всеукраїнському проєкті «Енергоефективні школи: нова генерація»,  мета якого сформувати конкурентноздатну особистість старшокласника у швидкозмінних умовах сьогодення, яка обумовлена розвитком ринку праці й «ринку особистостей», які пред’являють молоді нове суспільне замовлення. У травні   були підведені підсумки роботи над проєктом,  найактивніші учні та вчителі- координатори Батура В.М., Багмет О.П. нагороджені дипломами.

Шостий рік  поспіль учні школи  (8-11 класи, керівник Яковенко Л.І.) беруть участь у міжнародному проєкті за програмою Generation Global, мета якого інтегрувати  учнів до світової спільноти, розвивати глобальне партнерство за допомогою міжкультурних діалогів.

44 учні закладу - активні слухачі МАН, створеній при відділі освіти Роменської міської ради Сумської області. Вони активні учасники різноманітних конкурсів, конференцій, тренінгів.  Вихованці академії, учні нашої школи,  Савченко Арсеній (10 клас) - призер ІІ ( обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу - захисту науково- дослідницьких робіт ( секція «мистецтвознавств»), Святишенко Любов отримала сертифікат ІІ ступеня за кращу наукову роботу з напряму «Історія України». Учениця 10-Б класу Тімуш Ю. взяла участь у VIII Всеукраїнському літературно - мистецькому конкурсі « Березневі містерії», який започаткувала й проводить кафедра української літератури, компаративістики й грінченкознавства Київського університету імені Бориса Грінченка. У номінації «проза й драматургія»  Юлія виборола  ІІІ місце (учитель Ковган О.Г.)

     Золоті та срібні сертифікати отримують учні школи за участь у Всеукраїнському математичному конкурсі «Кенгуру-2022» (172 учні), інтернет- олімпіадах «На Урок», «Крок до знань» (385 учнів). Ефективна робота з потенціалом обдарованої молоді школи залишається провідним завданням наступного навчального року для всього педагогічного колективу.

 Самовираження юних учасників додає віри в щасливу долю рідного краю та світле майбутнє України.

Слід відмітити, що педагоги школи -  активні учасники  різноманітних конкурсів, вебінарів, конференцій, тренінгів, майстер - класів, семінарів (гра «Геліантус» для вчителів хімії, біології, фізики, географії; участь у III Всеукраїнській науковій конференції «Крок у науку»; обласна школа педагогічної майстерності для вчителів іноземної мови; участь у відеоконференціях тощо). Батура В.М. та Багмет О.П.- активні учасники конкурсу фахової майстерності для вчителів природничих предметів «Геліантус -учитель».

На високому науково-методичному рівні на базі школи  проходять   семінари, на яких педагоги школи діляться досвідом використання та запровадження інноваційних методик і технологій у навчально-виховний процес , а на практичній частині демонструють цікаві майстер- класи, онлайн- конференції, вебінари.

Таким чином, навчально-виховна та просвітницька робота в школі проходить на належному рівні. Учителі заохочують  здобувачів освіти до пошукової, наукової, дослідницької діяльності. Разом створюють проєкти, беруть участь у різнорівневих заходах, а якісно нові успіхи в навчанні, вихованні, розвитку особистості школярів досягаються спільними  зусиллями, інтеграцією діяльності всіх учасників навчально-виховного процесу.

Згідно з річним  планом роботи закладу педагогічний колектив у 2022-2023н.р. створював сприятливі умови поліпшення рівня виховного процесу, плідно працював над проблемою «Формування життєвих компетентностей майбутнього громадянина, патріота України, соціально активної, високоморальної, фізично розвинутої, гармонійної особистості».                             

    Очікуваний результат – формування цілісної особистості, яка має активну творчу й соціальну позицію, високі моральні якості, які постійно вдосконалює, уміє керувати своїм здоров`ям, прагне до знань і має певний достатній життєвий досвід, тобто готова до суспільного життя.

                 Виховна робота

    Виховна робота в закладі здійснюється на основі Програми «Нова українська школа у поступі до цінностей», в основі якої лежить виховання всебічно розвиненої дитини на основі ключових компетентностей:

-спілкування державною мовою;

-спілкування іноземними мовами;

-математична компетентність;

-компетентність у природничих науках і технологіях;

-інформаційно-цифрова компетентність;

-уміння вчитися впродовж життя;

-ініціативність і підприємливість;

-соціальна та громадянська компетентності;

-обізнаність та самовираження у сфері культури;

-екологічна грамотність і здорове життя.

 Серед основних завдань  з виховного напрямку  - національно-патріотичне  виховання на засадах загальнолюдських, полікультурних, громадянських цінностей, забезпечення фізичного, морально-духовного, культурного розвитку дитини, формування соціально зрілої творчої особистості, громадянина України і світу, підготовка учнів до свідомого вибору сфери життєдіяльності та підвищення відповідальності сім'ї за освіту і виховання дітей.

   Працюючи над вирішенням виховної проблеми та розвитком ключових компетентностей, у  закладі була проведена певна робота.

Особлива увага в школі приділялася національно-патріотичному вихованню.

          Стратегічні підходи до національно-патріотичного виховання дітей та молоді в системі освіти визначено такими нормативними документами:

1. Концепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді (2015).

2. Указ Президента України № 948 «Про Концепцію Допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді» (2002).

3. Указ Президента України №334 Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді» (2015).

4. Наказ «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах» N 641 від 16.06.2015.
5. Постанова «Про Національну програму виховання дітей та учнівської молоді в Україні»N1-7/6-98від01.07.2004.
6. Розпорядження «Про схвалення Концепції Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року» N 1233-р від09.10.2021.
7. Указ Президента України «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016 - 2020 роки» N 580 від 2015 р.
8. Указ Президента України «Про стратегію національно-патріотичного виховання» N286від18.05.2019.                                                                                       

9. Наказ МОН України від  06.06.2022  № 527 Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 64.                                                                                                                                  

 У сучасних суспільно-політичних умовах повномасштабної війни з росією, коли Україна ціною життя Героїв, зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу й територіальну цілісність, пріоритетного значення набуває патріотичне виховання учнівської молоді. Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану потребувала іншого змісту та підходів до проведення виховної роботи. Основним цільовим напрямом було забезпечення безпекової складової здоров’я особистості, забезпечення її фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя. Особливо важливим стало продовжити формувати  громадянина-патріота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю, який здатний побудувати суспільство. Тому патріотичне виховання є важливою складовою загального виховного процесу.  Виховна робота під час військового стану проходила у формі відеоуроків, спілкування, обговорення цікавих постерів, інтернет-конкурсів, перегляду суспільних проєктів, а також проводились різноманітні заходи у форматі офлайн.    

  Відповідно до Указу Президента України №143/2022 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії росії проти України» в закладі щоденно з 08.55 до 09.00 проводилась  загальнонаціональна хвилина мовчання.      

А також були проведені наступні заходи з національно-патріотичного виховання:                                                                                                                        

-уроки з мінної безпеки в умовах війни -  «The Halo Trust» - мінна безпека з представниками Міжнародної гуманітарної організації для працівників школи, -зустріч з питань урядування в секторі безпеки (DCAF);  

- урок-тренінг «Мінна безпека» з представниками Міжрегіонального центру швидкого реагування ДНС України;

-урок-практикум «Правила поводження з вибухонебезпечними предметами»;   

-екскурсії до Міжрегіонального центру швидкого реагування ДНС України м.Ромни.                                                                       

    Завдяки учням, батькам, працівникам школи зібрано  продукти та подарунки, засоби першої необхідності, медикаменти, теплий одяг, кошти для ЗСУ.

Членами учнівського самоврядування створено відеопривітання до Дня козацтва та Дня захисників і захисниць України, Дня української хустки, Дня української писемності та мови, Дня жінки, відеоролик   «Історичний січень ».

Протягом року проведено акції «Запали свічку пам’яті» (до Дня голодомору). На класних годинах переглядалися відеоролики, фільми, мультфільми  на патріотичну тематику. Бібліотекар школи влаштовувала книжкові виставки до державних свят.

На високому рівні проведено:виховні години до державних свят, збір дитячих малюнків та їх передача воїнам ЗСУ, конкурс патріотичних віршів про мир, Україну, свято вишиванки, виставку  патріотичних малюнків, виготовлення листівок, написання листів для захисників,виставку патріотичних валентинок та передача для ЗСУ, заходи з відзначення Шевченківських днів, з випускниками школи, учасниками бойових дій, спортивні змагання до Дня ЗСУ «Зимові розваги козаків та козачок», зимовий та весняний ярмарки з продажу солодощів, смаколиків, кошти від реалізації яких передано на потреби ЗСУ, День цивільної оборони.                 

 Шкільна збірна  команда учнів7-8 класів в обласному етапі спортивної гри Cool Gemes  виборола  ІІІ місце.

Напередодні Дня українського козацтва та Дня Захисника України,  з метою      популяризації українських традицій, любові до рідної землі,   у закладі було проведено:

  • виставки малюнків «Козацькому роду нема переводу»;
  • тематичні виставки в шкільній бібліотеці;
  • спортивно-розважальне шоу «Новорічні розваги козаків»;
  • уроки мужності до Дня захисника України.

          Чоловіки нашого закладу після випробувань були посвячені в "КОЗАКИ".

6 грудня в День Збройних Сил України стало традицією проводити посвяту другокласників у козачата (майбутні учасники гри «Джура»).

     19 грудня, у день Святого Миколая, діти 1-5 класів зустрілися з членами учнівського самоврядування, які підготували для малят цікаву вітальну програму.

   Працівників школи учні привітали з професійним святом та організували патріотичні вітання «Віват освітнім байрак тарам – тримають стрій усупереч життя ударам!»  Для учнів 1-7 класів була організована новорічно-патріотична вистава «Переможний новий рік-2023, або як кролики-патріоти злого тигра здолали».

З метою пропаганди серед молоді бережливого ставлення до природи учні школи долучилися до Всеукраїнської акції «Замість ялинки - букет» та створили чудову передноворічну атмосферу, виготовивши з природних та штучних матеріалів патріотичні новорічні ялинки.

    У  День української писемності учні разом з учителями    писали Радіодиктант національної єдності, було створено відеопривітання з Днем рідної мови, проведені тематичні виховні години.

 З метою гідного вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу в роки голодомору 1932-1933 р.р. учителі взяли участь у міському мітингу-реквієму, учнівський та педагогічний колективи взяли участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку скорботи». Бібліотекарем школи  підготовлено тематичну виставку літератури та документів. 

З ініціативи учителя-філолога Наталії Молодики учні та вчителі долучилися до Всеукраїнського поетичного челенджу «Мирна весна в моєму серці». Хореографічний колектив «Янголята» здобув перемогу в ІІ Всеукраїнському конкурсі мистецтв «Мамині очі», ІІІ місце у Всеукраїнському дистанційному творчому конкурсі «Квітучі таланти»,І місце у Всеукраїнському конкурсі мистецтв «Жовто-блакитне серце» (м.Київ), у Всеукраїнському  багатожанровому двотуровому конкурсі «Ліга талантів» (м.Київ) ІІІ премія, у Всеукраїнському двотуровому конкурсі мистецтв «UNIS ART»  учні 9-х класів з композицією  «Патріотичний флешмоб» здобули І премію.

Вокалісти гуртка «Ромен-цвіт» також здобули ряд перемог у конкурсах. Кіра Лаврик виборола ІІІ місце, Богдана Сердюк І місце, Марія Качан І місце у Всеукраїнському дистанційному конкурсі «Квітучі таланти», у Всеукраїнському творчому конкурсі «До Дня українського козацтва» Марія Качан – І місце, дует Богдана Сердюк та Михайло Черненко – ІІІ місце. у міському етапі конкурсу «Джерела надій» Богдана Сердюк та Кіра Лаврик здобули ІІ місця.

        Одним з найважливіших напрямків виховної роботи з дітьми є превентивне виховання та профілактична робота з подолання злочинності серед неповнолітніх, а також пропагування здорового способу життя. На виконання Закону України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Конституції України, з метою формування в молоді високої правової культури, умінь та навичок легальними способами захищати загальновизнані суспільні цінності, залучення її до свідомої участі в громадському та духовному житті держави у школі проведено Місячник   основ  безпеки  життєдіяльності, Тиждень повторення правил дорожнього руху, Тиждень знань правил протипожежної безпеки, заходи з попередження жорстокості та насильства в учнівському середовищі - Тиждень профілактики булінгу, День толерантності, Тиждень правових знань, Всеукраїнська щорічна акції «16 днів проти насильства», проводилися зустрічі з працівниками патрульної та ювенальної поліції та інші заходи. Проводиться робота з попередження дитячого травматизму серед учнів. Проведено планові бесіди, інструктажі. З метою активізації роботи з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму та запобігання бездоглядності серед неповнолітніх у вересні було проведено Всеукраїнську акцію  «Увага! Діти – на дорозі!» а в листопаді Тиждень безпеки дорожнього руху. Класоводи та класні керівники провели Єдиний національний урок  «БЕЗПЕЧНА ДОРОГА ДОДОМУ", конкурс дитячого малюнка на тему «Правила дорожнього руху знай – життя та здоров'я зберігай».

     Було проведено предметні уроки з використанням статей Конституції України, виховні години з правової тематики («Права дитини», «Право. Обов’язок. Свобода. Відповідальність», «На порозі вибору», «Державні символи України», відеолекторій «Станція призначення - життя»), зустрічі з працівниками служби у справах молоді, поліцейськими, пожежниками.

На основі практичного досвіду у школі  сформувалася трирівнева структура організації роботи з профілактики правопорушень:

1. Перший рівень – соціальна профілактика, спрямована на збереження

здоров’я дітей, попередження негативного впливу факторів соціального й

природного середовища. Однією з основних ланок у цьому питанні є правовиховна робота серед учнів середніх та старших класів.

2. Вторинна профілактика – направлена на виявлення негативних змін у

поведінці дитини, попередження подальшого їх розвитку.

3. Третинна профілактика – цілеспрямована робота з учнями, схильними до правопорушень.

У школі склалася система роботи, у яку включено усіх педагогів та працівників. Правовиховна робота проводиться як у процесі навчання, так і в позаурочний час.

Вивчення гуманітарних предметів було спрямоване на формування в учнів високих ідеалів, морально-правових якостей. Дисципліни природничого характеру давали знання нормативних актів щодо охорони природи, праці, здоров’я людини тощо. Важлива роль у правовому вихованні належить предмету «Правознавство», який у 9-х класах читає Валюх Т.М. На уроках учні знайомляться з такими темами: «Правила й закони в суспільстві та твоєму житті», «Ти людина, громадянин – маєш  права», «Ти й цивільно-правові відносини», «Закони в житті твоєї сім'ї», «Твої права у трудових відносинах», «Твої орієнтири в адміністративному та кримінальному праві», «Твоя подорож у світ юридичних професій».

  На нарадах педпрацівників, класних керівників регулярно розглядалися різноманітні питання, які стосуються профілактики правопорушень. Це ведення обліку відвідування учнями школи; закріплення за учнями, схильними до правопорушень, наставників з числа педагогів; проблеми працевлаштування випускників школи; пропагування здорового способу життя; організація роботи під час дистанційного навчання; попередження булінгу; кібербезпека школяра; проблеми правильного використання учнями вільного часу. Кожне з цих питань потребує клопіткої роботи протягом навчального року, координації всіх служб школи, зв’язку з державними органами, батьками та громадськими організаціями.                                                                                                           

Встановлення й підтримка відкритих стосунків між школою та батьками є запорукою сприяння розвитку батьківських ініціатив у попередженні та подоланні булінгу серед дітей. Тому в нашому закладі проводиться просвітницька робота з батьками щодо уникнення та розпізнавання насильницької поведінки до дитини/дитиною, допомоги дитині в разі проявів булінгу.

  Основні форми роботи з батьками щодо протидії булінгу:

 - включення питання запобігання та протидії булінгу до порядку денного батьківських зборів;

 - проведення індивідуальних консультацій – форма роботи з батьками, яка передбачає надання фахівцем психологічної служби допомоги батькам з різних проблем родинного виховання.                                                                                                           Наявний соціальний паспорт закладу та класів. Узято на облік учнів- чорнобильців, інвалідів, із малозабезпечених сімей, дітей, батьки яких є учасники АТО, ЗСУ, воювали в інших державах, сиріт, ВПО, ООП.

Організована робота з учнями, які порушують поведінку в закладі. З ними проводять індивідуальні бесіди, консультації, тренінги.                                         Контроль за відвідуванням учнями закладу здійснюється щоденно класними керівниками з відміткою в класних журналах. Питання відвідування учнями занять аналізуються на нарадах.

          Працівники школи ознайомлені з вимогами спільного наказу міністерств  України у справах сім’ї, молоді та спорту, охорони здоров’я, освіти і науки, праці та соціальної політики, транспорту та зв’язку, внутрішніх справ і Держдепартаменту України з питань виконання покарань «Про затвердження порядку взаємодії суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, які опинились в складних життєвих обставинах» від 14 червня 2006 року. У 2022-2023 навчальному році в навчальному закладі не було дітей даної категорії.

          Також працівники закладу ознайомлені з наказом Держкомітету України у справах сім’ї та молоді, міністерств внутрішніх справ, освіти і науки, охорони здоров’я «Про затвердження порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення» від 16 січня 2004 року. Протягом звітного періоду випадків жорстокого поводження з дітьми виявлено не було, звернень дітей та батьків щодо цього питання немає.      Організовано дозвілля учнів в позаурочний час. У школі діяли гуртки: вокальний, хореографічний, «Джура», спортивні секції з волейболу, футболу, кіокушин карате, у які залучено дітей соціально незахищених категорій та схильних до порушень поведінки.

У закладі розроблено  план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу. Ураховуючи те, що йде війна в країні, посилена увага приділялась дотриманню безпеки всіх учасників освітнього процесу. У школі було облаштовано сховища, де наявні всі передбачені вимогами речі, засоби, аптечки. Створено куточки безпеки, де розміщено правила поводження у сховищах, дії при сигналі «Тривога», правила протипожежної, мінної безпеки, алгоритм дій при хімічній, радіаційній загрозі та інше. У зв’язку з воєнними діями та оголошеним військовим станом у країні та необхідністю евакуюватися з небезпечних регіонів питання контролю за дітьми стало особливо гостро. Класними керівниками налагоджений тісний контакт з кожною сім’єю. Проводився постійно моніторинг за пересуванням сімей та заповнювались звіти. Щотижня класні керівники звітували про зміну місць перебування родин.

На засіданнях МО класних керівників заслуховувалися питання «Про булінг та роботу з його попередження», «Сучасні форми та методи правового виховання». Щотижня класними проводились робочі виховні години; регулярно проводилися бесіди-інструктажі з техніки безпеки та збереження здоров’я.

Протягом 2022-2023 навчального року класні керівники працювали за індивідуальними виховними планами. Змістова наповнюваність планів відповідала віковим особливостям учнів і була спрямована на  виховання у них всіх вищезазначених ціннісних ставлень. Учні та вчителі закладу були активними учасниками класних, загальношкільних заходів.   

Класні керівники брали участь у вебінарах, дистанційних семінарах, проводили онлайн-інструктажі з техніки безпеки під час дистанційного і змішаного навчання, здійснювали консультації в програмі Viber, ЗУМ, Meet розміщували відеопрезентації, відеофільми, ролики з питань виховання, а також проводили офлайн заходи.

На період війни в Україні (указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні») у школі, на постійній основі, проходило інформування учасників освітнього процесу та працівників (зустрічі, виховні години, інструктажі. хвилини спілкування) про межі поширення, наслідки, способи та методи захисту, а також дії в зоні можливої надзвичайної ситуації, розповсюджувалися корисні поради «Важливо, як ніколи», «Дітям про вибухонебезпечні предмети», ДСНС України «Мінна безпека. Що потрібно знати та виконувати», правила поведінки під час повітряної тривоги та інші.                

Одним  із завдань виховної роботи школи є формування свідомого ставлення до себе, до свого здоров’я (уміння цінувати себе як унікальну та неповторну особистість, знати наслідки негативного впливу шкідливих звичок на здоров'я, прагнення бути фізично здоровою людиною). У зв’язку з цим з учнями в школі проводилася робота щодо  безпеки життєдіяльності та запобігання дитячого травматизму: Тиждень безпеки дорожнього руху, Тиждень безпеки життєдіяльності, Тиждень пожежної безпеки, бесіди, ігри,  присвячені правилам збереження здоров’я та життя, пропаганді здорового способу життя та правомірної поведінки  дітей та молоді.

Проводились єдині уроки з безпеки життєдіяльності учнів.  З метою удосконалення профілактичної роботи щодо запобігання дитячому травматизму серед вихованців класними керівниками проводився комплекс бесід

          -з протипожежної безпеки;

          - із запобігання отруєнь;

          -з безпеки при користуванні газом;

          -з безпеки з вибухонебезпечними предметами;

          -з безпеки на воді;

          -з безпеки користування електроприладами, при поводженні з джерелами електроструму.

        Крім того,  проводилися бесіди зі здобувачами освіти щодо  попередження всіх видів травматизму, перед початком канікул проводилися інструктажі. Класні журнали систематично перевірялись на наявність записів бесід, інструктажів. Перевірка журналів показала, що в кожному класному журналі відведено сторінки щодо попередження дитячого травматизму.    Усі класні керівники оперативно реагують на необхідність проведення додаткових бесід з учнями та оформлення пам’яток в щоденниках дітей та класних куточках.

    Питання щодо запобігання дитячому травматизму розглядалися на нарадах при директорові, засіданнях методичного об’єднання класних керівників. Класні керівники проводили додаткові профілактичні бесіди з учнями про негативний вплив нікотину та вживання алкоголю, наркотичних речовин на організм людини, необхідність дотримання правил особистої гігієни та інші.

     Протягом 2022-2023 навчальному року весь педагогічний колектив закладу працював відповідно до поставленої проблеми щодо підвищення іміджу школи,  а саме: працював над виробленням спільного бачення перспектив, визначенням і формулюванням ролі школи у вихованні дітей. Ураховуючи проведену роботу й виходячи з можливостей навчального закладу, виховний процес був спрямований на виконання основних завдань, а саме: національно-патріотичного виховання на засадах моральних та культурних цінностей, історії, системи вчинків, які мотивуються любов'ю, вірою, волею, усвідомленням відповідальності, забезпечення фізичного, морально-духовного, культурного розвитку дитини, формування соціально зрілої творчої особистості, громадянина України й світу, підготовка учнів до свідомого вибору сфери життєдіяльності та підвищення відповідальності сім'ї за освіту й виховання дітей, а також на збереження життя й здоров’я дітей у воєнний час.

    Виховання в закладі освіти здійснюється на кращих народних та сімейних традиціях. Педагогічний колектив, спираючись на багатовіковий досвід українського народу, намагається виховувати морально та фізично здорове покоління, працює над створенням атмосфери емоційної захищеності, тепла, любові, забезпечення духовної єдності поколінь, збереження  родинних традицій, вивчення  родоводу, прилучення  дітей до народних звичаїв, обрядів, виховання в них національної свідомості і самосвідомості.

    Матеріально-технічна база закладу для виховної роботи включає в себе наявність навчальних приміщень, двох спортивних залів, майданчика зі штучним покриттям, спортмайданчика, бібліотеки, комп’ютерних класів, актового залу, звукової апаратури, спортивного обладнання.

     Питання виховної роботи розглядалися на засіданнях педагогічної ради, засіданнях МО класних керівників, на нарадах при директорові. Для підведення підсумків різних видів контролю  стану виховної роботи використовуються такі форми: накази, індивідуальні бесіди, винесення відповідних питань на засідання педагогічної ради, методичні об’єднання класних керівників.           

    Уся проведена робота протягом року відтворює реалізацію всіх етапів роботи над формуванням позитивного іміджу закладу й розвитку творчого потенціалу учнів. Частиною виховної роботи школи є шкільна бібліотека.

У 2022-2023 навчальному році діяльність бібліотеки школи була спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, формування вміння користуватись бібліотекою, книгою та її довідковим апаратом, популяризацію різноманітної літератури,  розвиток пізнавальних здібностей та інтересів школярів за допомогою  різноманітних форм і методів бібліотечної роботи 

Протягом навчального року в бібліотеці проводилась цілеспрямована допомога здобувачам освіти щодо успішного засвоєння навчальних програм, розвитку їх творчого мислення, пізнавальних інтересів і здібностей з використанням бібліотечного ресурсу, удосконалювалися традиційні  й  нові  бібліотечні технології, забезпечувались  можливості найбільш повного й швидкого доступу до документів, використовувались різні форми проведення масових та інформаційних заходів, як в офлайн режимі, так і в онлайн.  В  інформаційній роботі використовувались сайт школи, сторінка школи та сторінка бібліотеки освітнього закладу у Фейсбук. Саме тому шкільна бібліотека є  інформаційним центром для всіх учасників освітнього процесу.  Основними напрямами  її  роботи є впровадження та використання сучасних технологій з метою подовження    пошуку  шляхів   зросту читацької активності, підвищення якості читання та ролі інформації  в житті учнів.  

У шкільній бібліотеці оформлено тематичну виставку «Нова українська школа – нові перспективи», «Скарбниця класного керівника». Проводилась інформаційна робота щодо організації конкурсного відбору та замовлення підручників на 2022-2023 навчальний рік. Багато подій та заходів висвітлюється на блозі бібліотекаря школи, адреса https://lubluchytaty.blogspot.com/ 

Традиційним стало  проведення бібліотекою Всеукраїнського місячника шкільних  бібліотек (1 – 31 жовтня),  заходи якого спрямовані  на виховання в учнів  поваги до книги  як  головного  джерела знань, до рідної мови, знайомство з новими творами української і світової літератур.

У бібліотеці в наявності вся облікова та регламентуюча документація, зібрано, систематизовано та активно використовуються в роботі  матеріали тематичних папок «Літературний календар», «Про книгу й бібліотеку», «До знаменних дат і визначних подій»,  «Наш рідний край»,  «Цікавинки  звідусіль».        

З метою збереження підручників та книг в освітньому закладі постійно проходить акція «Живи, книго!», бесіди про збереження навчальної літератури «Твій друг підручник», «Наші підручники – твоя відповідальність».    Наприкінці кожного навчального року проходить акція "Поверни в бібліотеку відремонтовану книгу!»
   Основними напрямками виховної роботи шкільної бібліотеки є
Громадянське виховання:
1.Тематичні виставки та їх перегляди.
2. Інформаційний стенд «Україна в Європейському просторі».

3. Пізнавальна година «Із історії  українського козацтва».
4. Усний літературний журнал «Наш скарб – рідна мова».
5. Історичний міні - квест « Чи знаєш ти історію країни?»

Проєкт « Краєзнавство в шкільній бібліотеці: традиції та цінності»

1.Оформлення  книжкового  тематичного  стелажу «Наш краю рідний,  Україно!»

2. Книжково - ілюстративна виставка  «Суми місто - герой».

3.Інтерактивна гра – квест «Звичаї й традиції Слобожанщини».

4.Проєктна зустріч «Подорож Сумщиною».

5.Формула успіху з письменниками - земляками.

6. Інтерактивний кардмейкінг « Мої Суми».

Народознавство

1.Книжкова виставка ««Моя  незламна країна - вільна, сильна Україна» (до Дня Незалежності України)».

2.Перегляд  літератури  «Рідна земле моя, ти козацькою славою щедра» (до Дня українського козацтва та Дня захисника України).

3.Мовний квест, присвячений Дню української писемності та мови.

5. Вікторина «Через традиції та звичаї народу ти душу України пізнавай».

6.Інфомаційний дайджест « Українські народні свята року».

7. Конкурс ребусів, загадок, кросвордів «Загадаю загадку, перекину через

хатку».

8. Інтелектуальний марафон «Цікаві та пізнавальні історії зі сторінок книжок». 

9. Бібліотайм «Чарівна краса вишивки» (до Дня вишиванки).
Естетичне виховання
1. Арт-виставка  
«У світі мистецтва».
2. Година спілкування «П’ять хвилин з мистецтвом».
 3.Веб подорож  « Театри України».

Економічне виховання

1.Оформлення тематичної полиці  

« Економіка – наука про життя»».

2.Відеоперегляд «Економічна наука – кожному».

3. Інформаційний дайджест «Економіка для малят».

4. Інтелектуальна гра «Економічний диліжанс».

Правове виховання

1. Правовий лабіринт «Чи знаєш ти свої права ».

 2. Гра «Подорож країнами Закону, Права і Моралі».

3. Інформаційно-пізнавальні година «Держава на захисті прав дитини».

Етичне виховання

1.Інформаційна година  «Етикет здобувача освіти».

2. Гра - конкурс «Кращі знавці бібліотечного етикету»  .

3. Бібліотайм    «Ввічливість  на кожен день».

4.Веб турнір «Етика та  етикет».

Профорієнтаційна робота

1. Створення інформаційного дайджеста з профорієнтації в банк школи.

2. Оформлення книжкової тематичної полиці «Вибір професії – вибір життя».

3 Надання послуги «відкрита бібліотека» для проведення профорієнтаційних заходів.

4.Огляд літератури «Вибираємо професію свідомо»(за замовленням).

Формування здорового способу життя

1. Дайджест  зі спортивної тематики «Цікаві спортивні новини».

2. Година корисних порад до Всесвітнього дня здоров’я «Здоровий спосіб життя в традиціях українського народу».

   У бібліотеці створено тематику бібліотечних уроків

Клас

Дата

Тема уроку

1

1. Ознайомлення зі шкільною бібліотекою.

2. Правила спілкування з книгою. Гігієна читання.

3. Народження книги.

4. Посвята в читачі.

2

1. Бесіда «Чому хворіють книжки?»

2. Як знайти самостійно потрібну книжку?

3. Структура книжки.

4. Бібліотечно-бібліографічна допомога в бібліотеці.

3

1. Мої улюблені книжки.

 2. Бібліографія та анотація до книжки.

 3. Періодичні видання для молодших школярів.

 4. Підсумковий обмін думками "Сторінками улюблених книг".

4

1. Моя домашня бібліотека.

2. Словник – інструмент пізнання світу.

3. Гра-конкурс «Герої зарубіжної літератури».

4. Бібліографічна гра «Ми мандруємо сторінками словників та енциклопедій».

5

1. Літературна премія Г.-К. Андерсена та її лауреати.

2. Довідкова література (словники, довідники, енциклопедії).

3. У гості до дитячих журналів.

4. Захист читацького формуляра.

6

1. Як працювати з текстом книжки.

2. Вікторина «По книжкових морях».

3. Іван Федоров – перший друкар   України.

4. Відгук про книгу.

7

1. Кроки назустріч мистецтву.

2. Суспільно-політична література.

3. Як працювати з енциклопедією?

4. Як правильно написати повідомлення?

8

1. Критична література.

2.Методи самостійної роботи з літературою.

3. Літературна гра «Хто є хто?»

9

1. Твори письменників-земляків.

2. Улюблені книги моєї родини.

3. Значення систематичного та алфавітного каталогу під час роботи в бібліотеці.

10

1. Інформація – найдорожчий товар.

2. Бібліотеки – джерело інформації.

3. Самостійний пошук знань.

11

1. Критико-літературознавчі видання та робота з ними.

2. Сучасне комп’ютерне забезпечення в бібліотечній справі.

3. Підсумкова конференція "Мистецтво бути читачем". Аналіз та обговорення робіт. Висновки.

                  

               Психологічний супровід учасників освітнього процесу

У 2022-2023 н.р. психологічний  супровід   учасників  освітнього процесу  Роменської загальноосвітній  школі  І-ІІІ ступенів № 7  здійснював практичний психолог  Зубко Анастасія Сергіївна. У своїй діяльності практичний психолог керувалася Конституцією України,  Декларацією прав людини, Конвенцією про права дитини, Законом України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», Положенням про психологічну службу в системі освіти України, указами й розпорядженнями Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, актами законодавства в галузі освіти, у тому числі Міністерства освіти і науки України, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Наказами МОН України «Про проведення Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» від 01.10.2018 р. № 1044;  «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами і службами» від 02.10.2018 № 1047;«Про затвердження методичних рекомендацій  щодо адаптаційного періоду для учнів першого класу у НУШ» від 20.08.2018 № 923. Листів МОН України «Про типову документацію працівників психологічної служби у системі освіти України» від 24.07.2019 р. № 1/9-47;«Про перелік діагностичних методик щодо виявлення та протидії домашньому насильству відносно дітей» від 30.10.2018 № 1/9-656 2020 № 1/9-436; «Щодо діяльності психологічної служби у системі освіти у 2022/2023 навчальному році», від 02.08.2022 року№ 1/8794-22. Практичним психологом були розроблені пріоритетні завдання  на 2022 -2023 н.р. А саме:
 

1. Психологічний супровід учасників освітнього процесу в умовах упровадження Концепції «Нова українська школа».

2.Діагностика  для вивчення рівня соціально-психологічної готовності до навчання у школі та процесу адаптації учнів 1-х класів до школи, адаптація учнів 5 класу до нових умов навчання.

3.Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами.

4.Профілактика суїцидальних тенденцій серед дітей та молоді.

5.Психологічний супровід внутрішньо переміщених осіб, сімей учасників воєнних дій.

6.Профілактика та подолання конфліктності й жорстокого поводження в учнівському середовищі, профілактика булінгу, кібербулінгу.

7.Профілактика домашнього насильства.

8.Попередження торгівлі людьми.

9.Формування навичок життєстійкості/стресостійкості в учасників освітнього процесу.

          З учнями 1 класу проведена діагностика психологічної готовності першокласників до шкільного навчання,  за проєктною методикою «Школа звірів» (автори В’юнова , Гончар).

Був здійснений контроль за адаптацією учнів 5 класу до нових умов навчання: дослідження мікроклімату у класному колективі, діагностика рівня адаптації. (методики: соціометричне дослідження, адаптація до навчання в середній школі А.В. Фурмана, тривожність Філіпса).  

Протягом року проводилась консультативна робота з усіма учасниками освітнього процесу. З батьками проводились консультації онлайн або за допомогою мобільного зв’язку. Основні проблеми звернення: психологічні особливості міжособистісних стосунків, гендерні взаємини, підвищення самооцінки та впевненості у собі, формування емоційно-вольової сфери, взаємини у сім’ї, улагодження конфліктних питань, профілактика порушень навчальної дисципліни, запобігання психологічного тиску серед однолітків та витіснення агресивної поведінки, профілактика пропусків уроків без поважних причин, психологічні особливості дитини на різних етапах розвитку особистості, проблема «батьки й діти», формування позитивних рис характеру, профілактика порушень навчальної дисципліни, профілактика пропусків уроків без поважних причин, особливості взаємин у класному колективі, особливості поведінки та неуспішності учнів, організація роботи з колективом, з окремими учнями, профілактика пропусків уроків без поважних причин. Протягом року було проведено профілактичні бесіди з батьками родин із СЖО про відповідальне батьківство.

З початком введення воєнного стану для всіх учасників освітнього процесу проводилися тематичні групові консультації з використанням zoom : «Панічні атаки. Як подолати?», «Життєстійкість», «Особливості реагування дітей на травмуючи події», «Колесо життєвого балансу» та інші.

Працюючи з дітьми,   захищаючи їхні права й інтереси , психологом школи

-оновлено банк даних дітей та родин, що опинилися у складних життєвих обставинах та учнів, що знаходяться у групі посиленого психолого-педагогічного контролю;

-здійснено соціальний та психологічний супровід дітей та родин, що опинилися у складних життєвих обставинах та учнів, що знаходяться у групі посиленого психолого-педагогічного контролю; 

- підібрано методичні матеріали, розроблено й розміщено на сайті школи тематичні пам’ятки для батьків та вчителів;

- розроблено  методичні матеріали з профілактичної роботи: акція «16 днів проти насильства», обізнаність з проблеми ВІЛ/СНІДу, тиждень толерантності, профілактика булінгу, правове виховання, превентивне виховання, розробки занять для учнів початкових класів.

- підібрано інформаційно-методичний матеріал з питання  формування стресостійкості в усіх учасників освітнього процесу.

                             Профілактична та просвітницька робота психолога

     Просвітницька робота психолога проводилась з учнями, батьками та педагогами.

Для учнів 1 класів

-  проведено заняття:  за програмою “Вчимося жити в НУШ”, автор Гончар М.А.; за програмою «Лісова школа», автор Ісопеску Р.Т.; за програмою “Сміливо крокуємо в НУШ”, автор М.В. Гнідан; за програмою “Безпечний простір”, автори Богданов С.О., Гніда Т.Б.; за програмою «Розвиток пізнавальних процесів у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку в умовах Нової української школи», автор Гайко Л.М.; заняття за програмою «Разом ми – сила», автор Ряба І.В.; заняття за програмою «Попередження булінгу в учнівському середовищі», автор Сербин В.Ю.; заняття за програмою «Оминаємо гострі кути» (профілактичний тренінг), автор Самборська Н.В.; заняття за програмою «Вчимося розуміти та поважати інших», автори Бечка О.В., Максимюк І.М.; заняття за програмою «Правильний вибір професій – запорука успіху в житті», автор Аврам-Данилевич І.А.

Проведено
- заняття з профілактики безпеки в Інтернеті та соціальних мережах (2 – 11 кл.);

- профорієнтаційні заняття у 1-11 класах;

 - заняття з медіа грамотності у  2-11 класах;

- бесіди з учнями 1-11 класів про жорстокість, насильство, булінг;

-заняття з академічної доброчесності ( 8 – 11 кл.);

 -бесіди з учнями про правила поведінки на уроках ( 1 – 5 кл.);

 - бесіди з учнями «групи ризику» про правопорушення, жорстокість, булінг;

 - заняття «Іще раз про СНІД» до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.(9-11 кл.).

Проведено тематичні тижні:

-до Європейського дня протидії торгівлі людьми: квест-гра «Ми проти рабства» та «Людина не товар»;

-тиждень толерантності: акція «Дерево добрих справ», бесіди про толерантність та перегляд відео, мультфільмів та фільму «Доторкнись і побачиш» про толерантність до людей з інвалідністю;

-акція «16 днів проти насильства»: вікторина «Подорож з казковими героями до країни Права», он-лайн вікторина «Країна права»;

-проведено тиждень психології. Під час тижня психології було проведено ряд заходів, а саме: квест «Цікава психологія», години психології  «Спілкування – це здорово»,  «Острів дружби», галерея малюнків учнів  "Що таке щастя?", розміщено інформаційно – пізнавальні поради батькам на сторінці психолога в facebook: «Як спілкуватися з дітьми: поради сучасним батькам», «Як потрібно спілкуватися батькам з дитиною в сім'ї, щоб вона почувалася щасливою», «Пам’ятка батькам про правила спілкування з дітьми».
  
 Психологічна служба школи  бере участь у реалізації:

- Законів «Про охорону дитинства» та  «Про обов’язкову загальну середню освіту»;

- Програми протидії торгівлі людьми;

- Програми профілактики правопорушень, рецидивної злочинності та злочинів, скоєних неповнолітніми;

- Загальнодержавної програми профілактики жорстокого поводження з дітьми та насильства в родинах;

- Програми запобігання дитячої безпритульності та бездоглядності;

- Загальнодержавної програми профілактики вживання наркотичних, психотропних речовин та прекурсорів.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.